آپشن و لوازم جانبي خودرو
آپشن و لوازم جانبي خودرو,اخبار خودرو,اسپرت ماشين,لوازم يدكي

بالاخره انتظارها پايان يافت و اولين خودروي الكتريكي مدل ۳ تسلا با ارزش تقريبي ۳۵ هزار دلار توليد شد. اولين خودروي مدل 3 شركت تسلا با شماره سريال ۱، روز جمعه و پس از ۶ ماه گمانه‌زني و انتظار از خط توليد اين شركت خارج شد. اين خودرو به ايلان ماسك، موسس شركت تسلا، تعلق دارد. او روز شنبه در حساب توئيتر خود تصاويري از اين خودرو را براي اولين بار منتشر كرد.

tesla model 3

اولين تسلا مدل 3 با شماره سريال ۱ و رنگ مشكي متعلق به ايلان ماسك است
تسلا در حال حاضر بيش از ۵۰۰ ميليون دلار سرمايه جهت ساخت و توسعه مدل 3 جمع‌آوري كرده و به نظر مي‌رسد با روند رو به رشدي كه در حال طي كردن آن است، دربحث جذب سرمايه و ارزش هر سهم اين شركت، تا پايان سال بتواند خود را رقيبي جدي براي خودروسازان برجسته آلماني يعني مرسدس بنز و بي‌ام‌و در بازار آمريكا معرفي كند. تسلا تا تبديل شدن به بزرگترين خودروساز الكتريكي جهان تنها يك گام فاصله دارد و آن هم ايجاد زيرساخت قوي در جهت توليد با تيراژ بالا، خدمات پس از فروش گسترده و در عين حال حفظ كيفيت خودرو است.

برنامه فروش
در آغاز كار طبيعتا سرعت توليد اين خودرو پايين خواهد بود. تسلا برنامه‌ريزي كرده است تا در روز رونمايي رسمي مدل 3 در ۶ شهريورماه، ۳۰ عدد خودرو را به مشتريان تحويل دهد. بر اساس توئيت‌هاي ايلان ماسك، تسلا برنامه افزايش توليد روزانه متوسط ۳ خودرو در ماه آگوست را در دستور كار خود قرار داده است. تيراژ مدل 3 براي ماه سپتامبر ۱۵۰۰ دستگاه در نظر گرفته شده كه طبق برنامه‌ريز‌ي‌هاي اين شركت تا پايان سال، توليد اين خودرو به ۲۰ هزار دستگاه در ماه خواهد رسيد. بدين ترتيب تسلا در برنامه‌اي ضربتي در كمتر از ۶ ماه توليد خودروي الكتريكي خود را بيش از ۲ برابر كرده و تا پايان سال آينده ميلادي اين رقم به بيش از ۵ برابر افزايش خواهد يافت.

اگر تسلا بتواند تمام اهدافي را كه ماسك در سر مي‌پروراند محقق كند، تنها در سال آينده ميلادي تعداد خودروهاي برقي كه توسط اين شركت توليد خواهد شد بيشتر از كل تعداد خودروهاي الكتريكي توليد شده در سال ۲۰۱۶ توسط تمامي شركت‌هاي خودروسازي فعال در اين حوزه خواهد بود. هدف ايلان ماسك براي سال ۲۰۱۸ از ميدان خارج كردن خودروهاي بي‌ام‌و سري 3 و مرسدس بنز كلاس C به عنوان پرفروش‌ترين خودروهاي لوكس كوچك در بازار خودروي آمريكا است.

tesla model 3

تسلا طبق سنت هميشگي، اولين خودروي جديدي كه از خط توليد خارج مي‌شود را به اولين فردي تحويل خواهد داد كه تمام مبلغ خودرو را يك جا پرداخت كرده است و اين شخص كسي نيست جز ايلان ماسك، مديرعامل تسلا. وي پيش از اين نيز اولين خودروي توليدي تسلا رودستر و مدل X را نيز تصاحب كرده است. البته اين سنت در مورد مدل S صادق نيست؛ چراكه اولين خودروي مدل S به استيو ژوروتسن، يكي از مديران ارشد تسلا تعلق دارد. وي در سال ۲۰۱۰ به خبرنگاران گفته بود:

پيش از جلسه هيات مديره دسته چك خودم را درآوردم و چكي در وجه شركت به مبلغ مورد نظر صادر كردم. در جلسه اين چك را به هيات مديره تحويل دادم تا افتخار تصاحب اولين خودروي سدان تسلا را از آن خود كنم.
نكته جالب توجه آن است كه امتياز اولين خودروي مدل 3 در آغاز متعلق به آيرا ايرنپريس، يكي از اعضاي هيات مديره تسلا بود كه وي به مناسبت تولد ۴۶ سالگي ايلان ماسك اين امتياز را در ۶ شهريور سال گذشته به مديرعامل تسلا هديه كرد.

مقاله‌هاي مرتبط:

سفارش مدل 3 تسلا از ۱۰ ميليارد دلار گذشت
به هر ترتيب توليد رسمي مدل 3 تسلا آغاز شده است. اولين سري اين خودرو در ايالت كاليفرنيا به مشتريان تحويل خواهد شد و پس از آن قسمت‌هاي شرقي ايالات متحده آمريكا اين خودروي الكتريكي برجسته را در اختيار خواهند داشت. اولويت تحويل اين خودرو به كاركنان تسلا و ديگر شركت متعلق به ايلان ماسك يعني اسپيس ايكس خواهد بود و پس از آن ديگر شهروندان آمريكا كه از ۱۵ ماه پيش در صف انتظار خريد اين خودرو هستند، جديدترين محصول تسلا را دريافت خواهند كرد. به نقل از وبسايت رسمي تسلا، افرادي كه امروز اين خودروي برجسته الكتريكي را سفارش دهند، بايد تا اواسط سال آينده ميلادي جهت تحويل گرفتن خودروي خود صبر كنند.

tesla model 3

تسلا با تجربه‌اي كه از عرضه مدل X بدست آورده است، اين بار خيلي آهسته و پيوسته روند توليد و عرضه مدل 3 را دنبال مي‌كند. تسلا در دوره عرضه مدل X، به دليل عجله براي ورود اين خودرو به بازار، اشتباهات فاحش و باور نكردني در ساخت خودرو مرتكب شد. از مهترين موارد نقص فني مدل X مي‌توان به نصب قطعات بدنه خودرو به صورت نامتوازن، اختلالات نرم‌افزاري، مشكل در ساختار بدنه درها و طراحي صندلي و مشكل در كمربند ايمني خودرو اشاره كرد كه موجب فراخوان گسترده اين خودرو در سرتاسر آمريكا شد. لازم به ذكر است تمامي اين ايرادات در سري‌هاي بعدي مدل X‌ مرتفع شد و در حال حاضر اين مدل به عنوان چهارمين خودروي لوكس شاسي بلند پرفروش در آمريكا به شمار مي‌آيد.

اولين سري توليدات مدل 3 به كارمندان تسلا تحويل خواهد شد
تقاضا براي مدل 3 در ميان كارمندان تسلا به شدت بالا بوده است، چراكه بسياري از ۳۰ هزار نيروي شاغل در تسلا توان خريد مدل‌هاي گران‌قيمت S و X را ندارند. ايلان ماسك نيز با استفاده بهينه از اين فضا اعلام كرده است كه چندين هزار دستگاه از سري اول مدل 3 به كاركنان اين شركت كه پيش از اين در طرح پيش فروش ثبت نام كردند اختصاص خواهد يافت. مزيت ديگري كه اين اقدام براي تسلا خواهد داشت آن است كه ايرادات خودرو كه معمولا در سري‌هاي اول خودرو ديده مي‌شوند، به سرعت به شركت منتقل شده تا در توليدات بعدي به سرعت مرتفع شوند.

ويژگي‌هاي مدل 3
طي ماه‌ّهاي گذشته ماسك همواره تلاش كرده است تا انتظارات از اين خودرو را تا حد ممكن پايين آورد. اما مدلي كه روز جمعه از خط توليد تسلا خارج شد تفاوت چنداني با نمونه اوليه كه در فروردين سال گذشته رونمايي شد، ندارد. بر روي داشبورد خودرو صفحه كيلومتر همراه با نشانگر سرعت خودرو، دور موتور و ... ديده نمي‌شود. تمامي اطلاعات خودرو به صورت ديجيتال و از طريق صفحه نمايش لمسي ۱۵ اينجي در دسترس خواهد بود. همچنين نسخه‌هاي مجهز به پيشرانه دوگانه و سيستم چهارچرخ متحرك پس از ۶ تا ۹ ماه بر روي مدل 3 به كار گرفته خواهد شد.

tesla model 3چرخ‌هاي ايروديناميكي جديد تسلا مدل 3

چرخ‌هاي آيروديناميكي مدل 3 بهبود ۴ درصدي شتاب خودرو را به دنبال دارد
چرخ‌هاي مدل ۳ از قابليت آيروديناميكي جديدي بهره مي‌برند كه تسلا پيش از اين حق اختراع آن را ثبت كرده بود. در سال ۲۰۱۳ تسلا اين سيستم جديد را براي مدل S مطرح كرد؛ اما پس از عدم استقبال خريداران استفاده از آن به تعويق افتاد. اما حالا تسلا ادعا مي‌كند با ساختار جديد چرخ‌ها،‌ محصول جديد اين شركت ۳ تا ۴ درصد شتاب بهتري خواهد داشت.

نسخه خودرران مدل 3
مهرماه گذشته و پس از فشار ماسك مبني بر ارتقا سخت‌افزاري مدل 3 در كوتاه‌ترين زمان ممكن جهت مجهز شدن به سيستم خودران، خط توليد اين خودرو به سرعت ارتقا يافت و امكان نصب ۸ دوربين جانبي، ۱۲ سنسور فراصوتي، رادار جلو و يك كامپيوتر بسيار قدرتمند بر روي اين خودرو در راستاي عرضه نسخه خودران اين مدل فراهم شده است. سال گذشته ايلان ماسك اعلام كرد تا پايان سال ۲۰۱۷ اولين نسخه خودران اين خودرو عرضه خواهد شد و قادر خواهد بود بدون مشكل در مناطق بين شهري تردد كند. در طول ۹ ماه گذشته بسياري از خريداران اين خودرو بابت قابليت سيستم خودران مبلغ ۳۰۰۰ هزار دلار اضافه پرداخت كرده‌اند؛ اما هنوز از سيستم نرم‌افزاري اين طرح رونمايي نشده است.

مشخصات فني
هنوز اطلاعات دقيقي از مشخصات فني و قيمت اين خودرو در دست نيست. انتظار مي‌رود در مراسم رونمايي مدل 3 در تاريخ ۶ شهريور اطلاعات دقيق آن توسط تسلا براي اولين بار به صورت رسمي اعلام شود. اما تا آن زمان و بر اساس شنيده‌ها اين خودرو احتمالا داراي ويژگي‌هاي زير خواهد بود:

مدل 3 در كمتر از ۵.۶ ثانيه به سرعت ۱۰۰ كيلومتر بر ساعت مي‌رسد. بدين ترتيب اين خودرو از بي‌ام‌و سري 3 و مرسدس بنز كلاس C كه به عنوان خودروهاي رقيب و پيشتاز تسلا به شمار مي‌آيند سريع‌تر خواهد بود.
اين خودرو با يك بار شارژ كامل قادر خواهد بود حداقل ۳۴۵ كيلومتر را طي كند.
تمامي مدل‌هاي 3 به سخت افزار رانندگي خودران مجهز خواهند بود.
صندوق عقب اين خودرو داراي ظرفيت ۴۰۰ ليتر بوده و صندلي‌هاي عقب نيز قابليت جمع شدن و افزايش اين ميزان ججم را دارا هستند. در مقا